Pytania
Pytania ogólne
"Osoba nam bliska nie przeżyła wypadku. Na jaką pomoc możemy liczyć ?"
-> Ustalimy zakres odpowiedzialnosci sprawcy za powstala szkode.
-> Oszacujemy wysokosc przyslugujacych swiadczen w nastepujacych obszarach:
- zadoscuczynienie za doznana kszywde
- stosowne odszkodowanie
- koszty pogrzebu
- renta (obligatoryjna / fakultatywna)
-> Jezeli zechcesz, przeprowadzimy Cie przez caly proces likwidacji szkody i uzyskamy dla Ciebie pieniadze.
"W wyniku wypadku stracilismy dziecko. Nie wiemy jak dochodzic swoich praw., jak oszacowac zerwane wiezi rodzinne, utracone na zawsze relacje."
Zgodnie z 4 art. 446 k.c. sad moze przyznac najblizszym czlonkom rodziny zmarlego odpowiednia sume tytulem zadoscuczynienia pienieznego za doznana krzywde. Ma to byc swiadczenie kompensujace wielki wstrzas doznanwany przez bliskich w zwiazku ze smiercia poszkodowanego, a takze zwiazane z tym cierpienia fizyczne i psychiczne. Jest to instytucja stosunkowo nowa w polskim prawie, zatem praktyka w jej stosowaniu nie jest jeszcze utrwalona. Niemniej wykazuje ona szereg cech wspólnych z instytucja zadoscuczynienia za krzywde i ból okreslona w art. 445 k.c.
"Maz nie przezyl wypadku. Zostalam sama z dwójka dzieci. Musze utrzymac dom, zapewnic dzieciom dalsza edukacje."
W przypadku smierci czlonka rodziny, o ile nastapilo znaczne pogorszenie sytuacji zyciowej, art. 446 3 k.c. przewiduje mozliwosc przyznania osobom najblizszym (nie tylko rodzinie) stosownego odszkodowania. Jest to swidczenie, którego zadaniem jest kompensata znacznego pogorszenia sytuacji zyciowej bliskich, którzy np. utracili pomoc finansowa lub innego rodzaju pomoc w wyniku smierci zmarlego. Znaczne pogorszenie sytuacji zyciowej czlonków rodziny moze przejawiac sie np. w utracie finansowego wsparcia i pomocy w rozmaitych sytuacjach zyciowychw chwili obecnej jak równiez w utracie szansy na pomoc w przyszlosci. Szacujac swiadczenie z tego tytulu nalezy wziac pod uwage wszystkie w/w elementy.
"Po tragicznej smierci rodziców, otrzymujemy niewielka rente rodzinna z ZUS. Czy mozemy liczyc na rente uzupelniajaca?"
Jezeli na zmarlym ciazyl ustawowy obowiazek alimentacyjny, przyznanie na rzecz uprawnionego do alimentacji odpowiedniej renty tytulem doznanej przez niego szkody ma charakter obowiazkowy w tym sensie, ze gdy zachodza ku temu przeslanki, sad musi uwzglednic rozczenie. Wtedy przysluguje renta obligatoryjna. Uprawnionych moze byc przy tym kilka osób jednoczesnie. Renta jest ustalana z uwzglednieniem usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz mozliwosci zarobkowych i majatkowych zmarlego. Ponadto osoby bliskie w stosunku do zmarlego, o ile ten dobrowolnie i stale dostarczal im srodków utrzymania oraz wymagaja tego zasady wspólzycia spolecznego, moga domagac sie ustalenia renty fakultatywnej. Możliwość przyznania tej renty wymaga spełnienia szeregu przesłanek jk, dobrowolne i stałe dostarczanie przez poszkodowanego środków utrzymania takiej osobie oraz pozostawienie z poszkodowanym w sosunku bliskości. Ponadto roszczenie powinno mieć uzasadnienie w świetle zasad współżycia społecznego. Osobą uprawnioną bedzie tu np. konkubent, czy małoletni, któremy zmarły krewny zapewnial wykształcenie.
"Koszty pogrzebu brata przerosły nasze możliwości finansowe. Pozyczyliśmy pieniądze. Czy dziś możemy liczyć na pmoc z tego tytułu ?"
Rozszczenie o zwrot kosztów pogrzebu przysługuje każdemu, kto faktycznie je poniósł. Koszty pogrzebu powinny uwzględniać wysokość typowych wydatków z tego tytułuzważywszy na środowisko, tradycje i zwyczaje lokalne. W skład tych kosztów wchodzą np. stypa, wystawienie nagrobka, koszt ubioru, transport zwłok itp.
Copyright © 2011 by Michał · All Rights reserved · michal.competia@gmail.com
Jesteśmy po to
by pomagać